Jak to bylo se psy

Protože jste měli přístup k vědění starších časů, prozradím jak je to se psy.

Legendy:

Psi a vlci na Asterionu samozřejmě byli odjakživa. První lidé si je osvojili a používali. Stejně tak Arvedani používali psy většinou vznešených ras, šlechtěných pro různé úkoly nebo jen pro okrasu. V podstatě se dá říct, že za doby Arvedanu byli psy asi jako u nás teď. Tedy množství ras až se v tom nikdo nevyzná, teda kromě těch co to sepisují. Ostatní rasy (elfové, trpaslici) psy nepoužívali. Elfové neměli nikdy povahu trénovat zvířata, a trpaslíkům by byli psi k ničemu. Vlci byli na Asterion také a to velmi hojně. Obávaný nepřítel a lovec v lesích a hlavně v zimě ve velkých smečkách. Pro primitivní lidskou rasu opravdu tvrdý nepřítel.

V době nějvětšich válek s Kharem se objevili v čele vojsk skřetů Jezdci na modrých vlcích. Nikdo už neví jak vznikli modří vlci, někdo říká, že je vyšlechtil Khar sám, nebo že to jsou praotci vlků nebo že přišli z Modrého měsíce to už nikdo neví. Ještě do teď ale budí hrůzu i namalovaní na obrazcích. Byli velcí asi malý kůň, ale neuvěřitelně silní a inteligentní. Dovedli útočit ve smečkách, i bez svého jezdce. Zabít je bylo těžké, zvlášť když už překoná bojovník ty ostré drápy, smrtící mordu tak ještě na na hrběte sedí někdo kdo má hodně ostrou šavli.
Po válce začali v krajích mizet vlčí smečky a i psy. Nikdo neví proč tomu tak bylo, ale je jasné že na Lendoru nezbyli žádní vlci. Možná někdo na severu ano, ale nikdo o nich neví.

Současnost:

Vlci tedy skutečně nejsou jak na Lendoru tak ani na Taře. Nebo Vy o nich nevíte.

Ovšem psy měli a mají lepší osud. Na lendoru zůstalo několik chovů, některé dokonce odvozují svůj původ od Arvedanských chovů.

Situace na Lendoru

Psi tu vlastní šlechtici, případně bohatí měšťané. Prostě mít psa je opravdu vzácnost (v našem světě asi jako chovat tygra). Psy se používají k lovu nebo případně k okrase a ukázaní majetku. Darovat štěně je hodně velký dárek. Tato situace je mezi lidmi. Mezi elfy nejsou psy vůbec, nebo jen opravdu vyjimečně jako dar od lidí. Chovem se nikdo nezabývá. Mezi barbary jsou psy povážování také za velikou vzácnost, v nekterých kmenech dokonce je může vlastnit jen vladyka. Někde se dokonce vedou valky o psy. Take vyuzit mají jine. Jsou chování jako bojové plemeno. Občas se porádají zápasy mezi psy jednotlivých kmenů a majitel psa ja pak považován za skutečného „krále“ témeř. Nekdy se dokonce rozhoduji celé války, tedy že psy bojují mezi sebou za kmen.

Plemena

Obecně se dá říct, že plenen neni moc. K 5-6 Arvedanským se přidali i nějaká původní, ale dohromady jich neni víc než 12. Ti arvedanké jsou různé, malé psy pro dámy, a pak výstavní dlouho srsté, a pak lovecká plenana. Ti původní jsou pak barbaské bojové rasy. Taky speciální plemeno chová cirkev Bongira – Pastýře, je to ovčácké plemeno na hlídání stád.

Chovat psy je povoleno pouze králem, a má ho jen několik významných chovatelů. Navíc většinou musí polovinu vrhu věnovat krály či království.

Situace na Taře

Tady jsou psi ještě vzácnější. Dovolit si ho může jen málo lidí. Nicméně na Taře prý existuje oficiální chov, a proto se tu psy vyskytují. Tedy jsou tu i chovy cirkevní, ale ti se mezi lidi nedostanou, cirkev je neprodává.

Napsat komentář