O zraněních a léčení

Každý již poznal nějaké to zranění. Může být velmi nepříjemné a dosti bolestivé. Existuje však několik způsobu, jak jej léčit. Pokusím se zde popsat některé vážnější druhy zranění a v krátkosti popsat jejich léčení.

Běžná zranění

Vznikají v podstatě vždy, když dojde k něčemu  nepříjemnému. Nijak se nerozlišují (zapíší se do deníku zcela běžně jako křížek) a jedná se většinou o drobná škrábnutí, bodnutí či drobné spáleniny.
Pro léčení takových zranění platí, že čím dříve jsou ošetřena, tím lépe. Starší zranění (stará nejméně jeden den) jsou léčitelná obtížněji – takové zranění obvykle nelze léčit, ale tělo se s nimi musí vypořádat samo. Samozřejmě, léčitelé a kněží dovedou podpořit schopnost samoléčení, a to jak přírodně, tak i magicky, aby se zranění hojila lépe.
Pozor tedy na odlišné pojmy léčení a hojení. Zatímco léčení je okamžitá pomoc většinou od druhé osoby, tedy vnějším vlivem, hojení je naopak schopnost vlastního těla vyrovnat se se zraněními.

Léčení běžných zranění dovede prakticky každý. Stačí trochu praxe a vhodné pomůcky a z toho nejhoršího je zraněný ošetřen. Samozřejmě specialisté dovedou léčit nejen rychleji ale hlavně účinněji.

Jednotlivé metody léčení jsou různé, a liší se od povolání k povolání, od kraje ke kraji a dokonce od člověka ke člověku. Cíl je ale vždy stejný – vyléčit zraněného.

Velká zranění

V boji se často utrží takový zásah, že zranění jsou velmi rozsáhlá. Takovému zranění se říká Velké zranění. Jeho popis je složitější. Rozlišujeme druh zranění – jestli je to sečné (S), bodné (B), drtivé nebo tržné (D), či jestli jsou to elementární zranění (oheň, vzduch, voda či země). Tyto rány jsou tak veliké, že si každý snadno zapamatuje kolik jich utržil. Tělo je schopno vydržet jen omezený počet těchto zranění. Existují však metody, jak zvýšit výdrž těla i nad hranici, kdy už normální smrtelníci umírají. Ovšem to nic nemění na tom, že počet velkých zranění je schopno tělo přežít jen několik.
A jak se takové zranění léčí? Toto umí už jen specialisté. Opět různou metodou a s pomocí různých pomůcek. I délka léčení může být různá. Již jsou potřeba různé pomůcky, nebo je třeba navázat s danou osobou nějaký vztah, ať je to dotyk nebo i něco většího. Rozhodně tento druh služeb a pomoci neposkytují všichni a je velkým štěstím nalézt někoho, kdo dovede takové Velké zranění léčit.
Navíc se obvykle stane, že následky těchto zranění přetrvají i několik dní. Tedy je potřeba dát tělu čas, aby se mohlo zcela vyhojit.

Postižení

Pod tímto názvem se skrývají negativní jevy, které potkají každého na jeho cestě životem. Jedná se o různé nemoci, otravy, případně je postižení způsobené zraněním. Mezi postižení patří i psychické poruchy či různé deformace.
Postižení jsou různá a stejně tak jejich příčiny. Někdy je těžké určit, o jaké postižení se jedná a čím jej léčit. U postižení je velice důležité, jak se projevuje. Některá omezují, ale jsou tu i takové, které mohou velice snadno tělo zcela zahubit.

Pro léčení postižení opět platí, že čím rychleji člověk vyhledá pomoc, tím lépe se pak podaří vyléčit. Samozřejmě že tělo si zčásti dokáže pomoci samo, ovšem záleží na jeho stavbě a síle postiženého.

Specialisté v odboru léčení postižení jsou schopni pomoci tělu, aby si dokázalo samo odstranit postižení, nebo naopak sami působí a bojují s nemocí. Najít takového schopného specialistu představuje obrovský problém. Navíc mnoho z nich se specializuje jen na určitý druh postižení. A proto hledání toho správného může znamenat i smrt pro pacienta, dříve, než se jej podaří vyhledat.
Existují tři speciální druhy postižení, které jsou běžnější než jiné.
Krvácení
Je způsobeno velkým bodným (pokud nezůstane zraňující předmět v ráně) či sečným zraněním. Krvácení je velice nebezpečné, neboť může dojít ke smrti osoby a to poměrně rychle. Stačí několik chvil a zvláště již zraněnému člověku není pomoci. Navíc tělo má jen málo šancí zastavit krvácení samo, proto je potřeba šikovného ranhojiče, aby se o tento problém postaral.
Naštípnuté kosti (vnitřní zranění)
Toto již není tak vážné, jako krvácení, ovšem i tak je třeba si dávat pozor. Je způsobeno velkým drtivým/tržným zraněním. Taková zranění nejsou na první pohled vidět, ovšem způsobují vážné komplice při hojení či při léčení. Velice dlouho trvá, než se je povede zcela vyléčit. Tělo je pak stále velmi slabé a na nějakou aktivní činnost může rovnou zapomenout. I zde je potřeba již zkušenější léčitel, aby pomohl buď vyléčit nebo pomoci tělu se zahojit.
Bolest
Nesmíme zapomenout na jedno z nejběžnějších postižení a tím je bolest. Může být způsobena jak fyzickou činností, tak zraněním nebo únavou. Existují legendy o temných čarodějích, kteří dovedou způsobit bolest druhému pouhou myšlenkou. Bolest je různá, tak jako jsou různé její příčiny. Obvykle působí při všem, co zasažený tvor dělá. Léčení bolesti či její zmírnění je komplikovaná věc. Někdy stačí hojivým nápoj, jindy je potřeba kouzel, ale většinou je potřeba se zbavit příčiny bolesti. Například trnu v patě. Bolest zle překonat silnou vůlí, ale jen nemnozí ji mají dost pevnou, aby vydržela.

7 komentářů u „O zraněních a léčení“

  1. Zajimavy clanek, ale bohuzel trochu… zbytecny. Dozvedeli jsme se neco navic, nez co se pise v pravidlech a co si po zamysleni domysli snad kazdy?

    Trochu jsem se tesil, ze se tu doctu o mechanikach leceni a hojeni – protoze tam jsou pravidla hodne skoupa a byvaji s tim problemy pri hre, sic leceni je velmi dulezita a citliva oblast, kde zalezi na kazdem hodu.

    1. Stránky jsou tvořeny pro naši družinu, na to je potřeba myslet. Ovšem toto měl být první článek, který měl nastínit celkový problém hlavně co se týká způsobených zranění. Vím o léčení a hojení je celkové málo v pravidlech. Věřím, že naše lečitelka by mohla napsat svůj článek o to jak vidí to svoje léčení zranění a dalších neduhů.

Napsat komentář