Soustředění na akci

Jsem si vědom, že toto téma může vyvolat více otázek než odpovědí, ale nic to nemění, jen vysvětluje pojem soustředění na akci. Tedy kdy a jak lze použít. Výsledek je pak jasný – možnost hodit si kostkou dvakrát a vybrat si lepší z obou hodů.

Hned na začátku je nutné říct, že soustředění je možné provádět pouze s akcemi.

Důležitým parametrem pro definování akce je její trvání. Tedy jak dlouho bude probíhat zamýšlená akce, na kterou se připravuji. Rozlišujeme dvě následující „akce“ podle trvání.

 1. Akce, které jsou krátkodobé a očekává se u nich maximální výkon v co nejkratším čase : je možno využít soustředění na akci. Právě časové omezení je klíčové → chceš zasadit smrtelnou ránu, přeskočit propast, přesně vrhnout oštěpem na protivníka,  kouzlení čaroděje, sprint na 50m atd.
 2. Akce dlouhodobějšího rázu = činnosti: Například stopování → je naprosto nelogické se na něj připravovat několik kol dopředu. Podle selského rozumu to prostě nejde, to je jako se připravovat na umývání nádobí nebo čtení knihy a navíc tak krátce. Soustředění tak nelze využít.

Dva hody ve skutečnosti znamenají, že akci, kterou bych zvládl za jedno kolo, si rozložím do kol čtyř. Tím se na akci soustředím. Pokud se hraje o čas, tedy například mám za zády hordu nepřátel a pokouším se přeskočit propast, tak to můžu udělat bez rozmyslu, ale pokud jsou ještě daleko, tak se soustředím. Riskuji tedy, že mě za tři kola doženou, ale mám větší šanci přeskočit. Naopak, pokud jsou velmi blízko, tak raději risknu skočit, než bojovat s přesilou.

Jak je vidět, je důležité rozlišovat zda se jedná o akci nebo o činnost. Rozhodnutí „co je co“ už záleží na PJ. Například kouzelní se považuje za akci. Různé druhy bojovníkových fint jsou také akcí. I když tyto akce mohou trvat i více než jedno kolo, lze jejich začátek prodloužit právě o soustředění.

Jak je již řečeno, čas je důležitý. Ale soustředit se lze, i když na čase vůbec nezáleží. Například zlodějka se může soustředit na to, jak se dostat z pout. A až po úspěchu se začne například odehrávat boj a na čase začne záležet. Stejně tak například pokud chce ta samá zlodějka někoho v tichosti odstranit. Čas volně běží, a až dojde k akci, je zlodějka plně soustředěná a provede zamýšlenou akci.

11 komentářů u „Soustředění na akci“

 1. Soustredeni je naprosto idealni na strelbu ze zalohy…
  Ziskam 2 hody a navic ma protivnik obranu 0.

  A pro me vicemene jedina sance, jak zasahnout protivnika ;-).

  Zvlaste, kdyz se s tezkou kusi tak blbe miri, ze s lukem to jde lip (coz je nelogicke).
  (viz Wikipedie:
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Ku%C5%A1e)
  (PS: pouzivani kusi proti krestanum zakazal papez Innocent II v roce 1139, protoze byly prilis snadno ovladatelne)

Napsat komentář